Zakrzywienie promieni słonecznych może przejawiać się na wiele sposobów. Dzisiaj zapoznamy się z jednym z ciekawszych zjawisk atmosferycznych, które raz po raz można obserwować również i u nas, w Sudetach!

Ale zacznijmy od początku …

Fotometeory to po prostu zjawiska optyczne występujące w atmosferze, które powstają poprzez załamanie światła promieni docierających do Ziemi ze Słońca. Słońca poboczne czyli inaczej mówiąc parheliony to odmiana dość popularnego zjawiska halo występująca jednak o wiele rzadziej niż te zjawisko. A halo (tarcza słoneczna) to, najprościej mówiąc, świetlisty okrąg, pierścień wokół Słońca, mieniący się często kolorami tęczy. Dodajmy, że aby te zjawisko mogło zaistnieć niezbędne są jeszcze kryształki lodu na których to następuje wspomniane załamanie światła. Kryształki lodu mogą albo „wisieć” przyjmując postać mgły lub znajdować się wiele kilometrów nad ziemią, w chmurach pierzastych piętra wysokiego, które to są z tych kryształków „zbudowane”.

1

Słońca poboczne sfotografowane w Górach Izerskich zimą roku 2015. Fotografia: Artur Wójcik

Słońca poboczne …

… to odmiana halo, gdzie oprócz pierścienia świetlnego wokół Słońca możemy obserwować jeszcze … słońca poboczne (:D). Sama nazwa zjawiska dość rzetelnie oddaje jego postać. Są one umiejscowione po obu stronach Słońca (głównego). Widzimy wtedy aż 3 „słońca” na niebie co robi wrażenie, szczególnie gdy po raz pierwszy mamy styczność z tym zjawiskiem. Dodatkowe Słońca zawsze znajdują się na pierścieniu halo.

5

Fotografia: Artur Wójcik

Słońca poboczne jak i samo halo najczęściej obserwujemy gdy Słońce wisi nisko nad horyzontem. Wtedy załamywanie promieni słonecznych zachodni pod odpowiednim kątem i na Ziemi możemy podziwiać takie widowisko jak na fotografiach załączonych do tekstu.

2

Słońca poboczne fotografowane we wsi Okrzeszyn (pomiędzy Górami Kamiennymi a Górami Stołowymi) w grudniu 2016 roku.          Fotografia: Aleksander Lepka

Małe halo i duże halo …

W zimę 2014/2015 mieszkaniec Szklarskiej Poręby, przewodnik sudecki i instruktor narciarstwa Artur Wójcik uchwycił aparatem aż 3 rodzaje halo występujące jednocześnie. Możemy tu zobaczyć oprócz pierścienia wkoło tarczy słonecznej zwanego małym halo, również drugi, o wiele większy pierścień zwany dużym halo. Są też słońca poboczne! Wyjaśnienie jak powstają różne rodzaje halo jest dość skomplikowane ale wiedzcie chociaż, że ma to związek z różnym ułożeniem kryształków lodu i przez to obijaniem pod różnymi kątami promieni słonecznych.

3

Fotografia: Artur Wójcik

NIEZŁE HALO! 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®