Rusałkowate to najbardziej popularne i najbardziej rozpoznawalne motyle w Polsce. W obrębie tej rodziny można wyróżnić prawie 6 tysięcy gatunków z czego 75 występuje w Polsce. Jednym z nich jest rusałka pokrzywnik, motyl, którego obserwować może każdy, czy to na łące czy w przydomowym ogrodzie.

AGLAIS

Wielkością nie różni się praktycznie od najpopularniejszej polskiej „rusałki” czyli gatunku rusałka pawik. Zamieszkują nawet te same środowisko – od łąk, przez ogrody aż po widne lasy. Podobieństwo te może wynikać również z uwarunkowań genetycznych. Są bowiem spokrewnione tzn zarówno pawik jak i pokrzywnik należą do rodzaju aglais. Co ciekawe, w Polsce są jedynymi przedstawicielami tego rodzaju!

RUSAŁKA POKRZYWNIK
Aglais urticae

Jak większość rusałkowatych pokrzywnik wydaje na świat od 2 do 3 pokoleń w jednym sezonie.


Jak wyglądają? To oczywiście widać zna zdjęciach. Trudniej jest zidentyfikować pokrzywnika gdy ma złożone skrzydła, dlatego przedstawiamy galerię (poniżej) tego motyla właśnie w takiej pozycji.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Często zimuję u ludzi tzn na strychach, w piwnicach lub w pomieszczeniach gospodarczych.


Ich zasięg występowania ogranicza się do Eurazji.

Są dość ostrożne, ale przy odrobinie finezji w poruszaniu się da się je podejść i sfotografować. Szczególnie gdy zajęte są pozyskiwaniem nektaru z kwiatów, to musi być dla nich wręcz narkotycznie uzależniający trunek 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O motylach pisaliśmy już w przeszłości:
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Furczący koliber polskich łąk i ogrodów – fruczak gołąbek!
Rusałka admirał

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi